Język francuski przepustką do kariery

8 grudnia 2016 Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej było gospodarzem Journée Campus France 2016. Dzień obfitował w wiele atrakcji.

Dni Campus France w Polsce to cykliczne wydarzenie, organizowane przez Ambasadę Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencję Campus France, we współpracy z siecią Alliance Francaises i polskimi uczelniami wyższymi. Tegoroczna edycja trwała od 16 listopada do 8 grudnia i odbywała się aż w 9 miastach akademickich. Ostatni Dzień Campus France odbył się właśnie na Politechnice Łódzkiej.

Wydarzenie adresowane jest do studentów, ale również licealistów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami oraz nauką języka francuskiego w Polsce. Obchody odbywające się w Auli budynku IFE otworzyła prezentacja Cyrielle Dufrenne, Zastępcy Attaché ds. Współpracy Uniwersyteckiej w Ambasadzie Francji w Polsce. Opowiedziała ona przybyłej na Aulę młodzieży, dlaczego warto uczyć się języka francuskiego, a następnie wybrać Francję na miejsce odbycia studiów wyższych. To właśnie ten kraj jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji wśród polskich studentów – zarówno tych decydujących się na wyjazd na stałe, jak i tych biorących udział w wymianie semestralnej czy programie Podwójnego Dyplomu. Francuska oferta kształcenia wyższego jest niezwykle różnorodna i dostosowana do zmieniających się potrzeb rynku pracy, a zagraniczni studenci mogą starać się o szereg stypendiów, zarówno rządowych, jak i fundowanych przez przedstawicieli biznesu. Znajomość języka francuskiego staje się natomiast coraz szerzej poszukiwaną przez pracodawców umiejętnością, zwłaszcza w Polsce, gdzie francuskie firmy utworzyły w ostatnich latach ponad 200 tysięcy miejsc pracy.

W podjęciu studiów wyższych we Francji młodych ludzi z Polski wspiera Campus France Polska – państwowa agencja na rzecz promocji francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Poprzez kontakt osobisty, telefoniczny lub za pośrednictwem strony internetowej agencji, można zasięgnąć informacji na temat uczelni, dostępnych kierunków, ofert stypendialnych, ale nie tylko. Campus France Polska pomaga również w organizacji wyjazdu do Francji, znalezieniu mieszkania i innych kwestiach formalnych. Cyrielle Dufrenne wspomniała również o innej, ważnej w kontekście wyjazdów do Francji organizacji, jaką jest Klub France Alumni Pologne. Jest to zrzeszenie polskich absolwentów francuskich uczelni, które proponuje wiele usług, związanych z pomocą w powrocie do ojczyzny, głównie znalezieniem pracy.

Po wystąpieniu Cyrielle Dufrenne głos zabrała Wicedyrektor CKM, dr inż. Dorota Piotrowska, która poprzez swoją prezentację chciała przekonać młodzież, jak ważny jest wybór takiego kierunku studiów, który pozwoli absolwentowi na bycie „zatrudnialnym” przez całe życie. W osiągnięciu tego celu niezwykle pomocna może stać się znajomość języka francuskiego, co Wicedyrektor Piotrowska udowodniła na własnym przykładzie. Świetną przepustką do kariery jest niewątpliwie podjęcie studiów na IFE, które w procesie kształcenia studentów stawia nie tylko na fachową wiedzę, ale również na mobilność, poprzez obowiązkowy semestr w uczelni zagranicznej oraz program podwójnego, polskiego i francuskiego dyplomu.

Pierwszą część Dnia Campus France zakończyły prezentacje dokładniej opisujące wybrane francuskie uczelnie. Przedstawili je Lucas de Lara – stażysta IFE, student uczelni École Politechnique pod Paryżem oraz Michał Wilczek – student IFE, biorący udział w programie Podwójnego Dyplomu w uczelni ENSAM w Cluny. W dalszej części wydarzenia nastąpiło uroczyste wręczenie stypendiów Konsula Honorowego Francji w Łodzi, pani Alicji Bień. Zostały one przekazane w ręce tych licealistów z XIII LO w Łodzi oraz studentów kierunku Gestion et Technologie na IFE, którzy uzyskali w zeszłym roku najlepsze wyniki w nauce.

Dzień Campus France zakończył quiz z wiedzy o Francji, w którym udział wzięły cztery drużyny z czterech łódzkich szkół – XII LO, XIII LO, XXI LO oraz XXVIII Gimnazjum. W przerwie między konkursem, który zapewnił uczestnikom mnóstwo dobrej zabawy, a ogłoszeniem wyników, przybyli na IFE uczniowie mogli posłuchać prezentacji studentów programu Erasmus, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, związanymi z wyjazdem na wymianę studencką. Po podaniu wyników quizu i rozdaniu nagród, na osoby szczególnie zainteresowane wyjazdem do Francji czekała jeszcze jedna atrakcja. Mieli oni możliwość porozmawiania z Cyrielle Dufrenne oraz studentami i absolwentami IFE, którzy odpowiadali na wszystkie pytania, dotyczące wyjazdu i pobytu we Francji.

Data wpisu: 2016-12-09
Data aktualizacji: 2016-12-09