Team Building i Team Project – uczestnicy MEGAFONU uczyli się pracy w grupie

W Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ odbył się pierwszy cykl zajęć w ramach projektu „MEGAFON – Mega Fajne Odkrycia Naukowe”, podczas których uczniowie poznali techniki budowania zespołu.

W prowadzonych niemal całkowicie w języku angielskim warsztatach „Team Building & Communication Skills” jako pierwsi udział wzięli uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Zgierzu. Głównym celem spotkania, oprócz podziału na mniejsze grupy projektowe, było zapoznanie młodzieży z najbardziej znanymi i efektywnymi technikami budowania relacji w zespole, wykorzystywanymi nie tylko w procesie kształcenia studentów, np. w Politechnice Łódzkiej, ale również w celu integracji pracowników w licznych firmach i korporacjach.

Prowadzące zajęcia – mgr Iwona Wróblewska i mgr Adrianna Kozłowska starały się pokazać uczestnikom, jak za pomocą prostych metod można usprawnić komunikację w grupie, nawet takiej, której członkowie nie znają się i nie mieli okazji wcześniej współpracować. Ćwiczenia, takie jak tworzenie zwariowanych identyfikatorów z imionami, storytelling czy burza mózgów, pobudziły wyobraźnię uczniów i znacznie ułatwiły im zrozumienie idei projektu, który każda z grup będzie musiała wykonać, a następnie zaprezentować na pikniku zamykającym MEGAFON.

Tematy swoich przyszłych projektów, jak np. GPS, Leki i Antybiotyki czy Metale Ciężkie, uczestnicy losowali przy pomocy specjalnie stworzonego koła fortuny. Każdy z zespołów, z pomocą nauczycieli-mentorów, przez następne tygodnie będzie pracował nad wylosowanym zagadnieniem naukowym, które będzie musiał przedstawić na infograficznym, kreatywnym plakacie. Grupa, która stworzy najlepszy plakat otrzyma nagrodę na zakończenie projektu MEGAFON. Dodatkowym zadaniem dla młodych „studentów” będzie również nakręcenie krótkiego filmiku, dokumentującego od kuchni pracę każdego zespołu.

Celem projektu „MEGAFON – Mega Fajne Odkrycia Naukowe”, realizowanego przez Wydział Chemiczny PŁ we współpracy z Wydziałem Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE, jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań w niemal stuosobowej grupie młodzieży szkolnej z województwa łódzkiego. W projekcie uczestniczą uczniowie z trzech gimnazjów: Gimnazjum nr 29 w Łodzi, Gimnazjum nr 38 w Łodzi i Gimnazjum nr 1 w Zgierzu.

Data wpisu: 2017-03-14
Data aktualizacji: 2017-03-14